Norbert barátunk hivatásszerűen használja a konyhakéseket, így nem meglepő, hogy környezetében időnként felbukkan egy-egy érdekesebb darab. A konyhakések világának újabb említésre érdemes darabjáról olvashattok most „the cook”, azaz a szakács tollából.

Chin Ho Li Steel Knife Factory – maga a történelem. Kinmen szigetének történelme, ahol az elmúlt évszázadban egymást érték a háborús beavatkozások. História arról, hogy a halált és rombolást hozó bombázásokból hogyan születik egy művészi szintre hozott maradandó alkotás, hogyan alakul át a pusztítás eszközeinek maradványa egy békés céllá, miképpen tűnik el materiális emléke a háborúknak.
A második világháború alatt, Kinmen kiemelt célpontja volt a Egyesült Államoknak és a szövetséges légierőnek a japán megszállás miatt. Később a sziget Kína és Taiwan között dúló területi vita áldozata volt, ami elvezetett történelmének egyik legpusztítóbb csatájához, melyben 1958. augusztus 23.-án több mint 400.000 tüzérségi lövedéket lőttek ki területére. Ez azt jelentette, hogy négy bomba jutott minden egyes négyzetlábra a szigeten. A helyi lakosok bunkerekben, alagutakban vészelték át a bombázásokat, melyek a mai napig mementói annak a napnak. A bombázások után maradt milliónyi repesz és bombahéj lett Wu úr története.
A háborúk miatt elapadó vasipari források okán kialakult nyersanyaghiány világította meg az utat Kinmenen Wu úr előtt, aki elkezdte összegyűjteni a tüzérségi lövedékek, bombák, gránátok után maradt repeszeket. Felismerte, hogy a fegyvergyártásban használt kiváló minőségű acélok tökéletes alapanyagai lesznek gyára számára. Így született meg a kinmeni acél kés, amely először meghódította a szigeten lakókat, akiktől kapta a később márkanévvé változott becenevét: MAESTRO WU-t. A kitűnő hírneve miatt egyre népszerűbbek lettek a kései Taiwanon, Japánban és Kínában is.

Tsong Wu Shan volt a megalapítója a Kinmen Cutlery Industry-nak aki Kwang-Hsu császár (Ching dinasztia) utalkodása alatt tanulta ki a vasöntés szakmáját, Xiamenben, Kínában. Fia, Wu Chao His örökölte később az üzletet és megalapította a „Chin Ho Li Steel Knife Factory”-t, amely elkötelezettje már több mint 80 éve a kések tervezésének és gyártásának. A Wu család továbbra is meghatározza a sorsát a gyárnak, már a harmadik generáció kovácsolja napjainkban a Tseng-Dong Wu kést.

Minden elkészült kés eggyel kevesebb repeszt jelent, szép lassan átalakítva a maradványait a történelmi eseményeknek. Minden darab kovácsolással, kézimunkával készül. Bár kelendőek a kések, a felhalmozott tartalék Wu úr állítása szerint még a következő 50-60 évben alapanyagot biztosít a gyárnak.
Egy ilyen MAESTRO WU kést kapott barátom, Farkas Gábor, neki köszönhetem, hogy megismerkedhettem az élő történelem egy darabjával. Gábor volt segítségemre a fotók elkészítésében is. A penge hosszúsága 173 mm, melyhez közel 30 centi, egészen pontosan 290 mm teljes hossz párosul. Legszélesebb pontján a kés 50 mm, a lemez vastagsága 2 mm. A kés integrál felépítésű, a markolat és a penge egy darabból készült. A markolat fa betétet kapott, melyek szegecsekkel vannak rögzítve. Az acél értelemszerűen nem rozsdamentes, hiszen többnyire nem abból készítették a gránátköpenyt.

A kés nagyon kellemes fogású, kényelmes. Eredeti élezése nem volt kielégítő, így némi utómunkát igényelt. Az egyébként igen jól dolgozó HAIDU kövek dacára is elég izzasztó feladat volt borotvára élezni. A ráhúzott kb. 16-18 fokos élt sokáig tartja, nem igényel sűrű karbantartást. A penge elszíneződésre hajlamos, de ez a tény a használhatóságot nem befolyásolja.
Összehasonlítva a Haiku késsel, hasonlóan magas élvezeti értéket ad, hasonló éltartással, számomra kényelmesebb markolattal (én nem kedvelem az ázsiai típusú markolatokat). A többi pontgyűjtős santoku kést igazából csak méretbeazonosítás miatt tettük a képre, nem a Maestro Wu kés ligájában játszanak.
Kitűnő kés, jó anyagból, jó éltartással, nehéz élezhetőséggel. Az EU-ból kb. 100-150 EURÓ környékén beszerezhető 2011 óta.
Biró Norbert (the cook)
Linkek:
http://www.maestrowu.de/start/
http://maestrowu.8898.tw/